Mamy na stronie: 30552 materiałów

Achilles i Hektor - analiza porównawcza

Podobnie jak w większości  najbardziej wartościowych i pierwszorzędnych, wedle zasady decorum, utworów starożytnych Greków, homerycki epos "Iliada" nacechowany jest walorami uwydatniającymi jego priorytet i królowanie w hierarchii dzieł literackich. Kwestia ta odnosi się nie tylko do samego gatunku czy języka, ale również do bohaterów, ich wewnętrznych przeżyć, emocji, motywów działania i cech osobowości. Achilles oraz Hektor - za pośrednictwem owych dwóch wspaniałych mężów Homer przedstawił podstawowe problemy egzystencjalne kryjące się w świadomości starożytnego Greka. Jednakże czy obydwu tak różnych wewnętrznie bohaterów należy ocenić subiektywnie?

O wyglądzie zewnętrznym dwóch głównych bohaterów "Iliady" wiemy niewiele, być może za sprawą domniemanej ślepoty Homera. Jednak brak szczegółowych informacji na temat wyglądu postaci autor zrekompensował wnikliwą analizą ich umysłów, odkryciem ich przemyśleń, uwydatnieniem cech charakteru i osobowości, skupia on bowiem swą uwagę nie tyle na zaletach zewnętrznych, jako wizerunków, czy tylko elementów symbolicznych, jak na ich wartościach duchowych, uczuciach, emocjach i doznaniach.

Achilles, tesalski bohater, król Myrmidonów we Ftyi, był synem Peleusa i pięknej boginki morskiej Tetydy. Jego potężnie rozbudowana sylwetka, proporcjonalność i dorodność postawy kontrastowała z delikatnymi, subtelnymi rysami pięknej twarzy. Książe był tak delikatnej urody, że w...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT