Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Antygona” – najpełniejsze wcielenie idei wierności.

Antygona to główna bohaterka utworu Sofoklesa o tym samym tytule. Była córką Kreona – władcy Teb. Miała siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa. Bracia mieli rządzić Tebami na zmianę, ale po roku władania państwem Eteokles nie chciał ustąpić z tronu i wygnał brata z kraju. Wkrótce Polinejkes najechał na swoją ojczyznę z ogromną armią. Niestety w krwawej walce obaj bracia polegli, a rządy nad Tebami objął Kreon. Kreon był władcą despotycznym, tyranem i dbającym, przede wszystkim, o swój autorytet. Był głuchy na argumenty innych, uważając, że tylko jego zdanie jest najlepszym wyjściem z danej sytuacji.
Kreon jako władca Teb rozkazał, aby ciało Polinika, który to „bogów i ziemię ojczystą naszedł z wygnania i ognia pożogą zamierzał zniszczyć”, nie było pochowane zgodnie z obyczajami i wolą Bogów, lecz porzucone w polu, aby psy i ptaki drapieżne mogły je rozszarpać. Natomiast ciało Eteoklesa, który „w obronie poległ tego miasta” nakazał pochować w grobie. Z decyzją władcy nie zgadza się Antygona, która próbuje namówić swoją siostrę Ismenę, aby razem pochowały ciało brata. Ismena jednak boi się i odpowiada siostrze, że zginą, jeżeli postąpią wbrew prawu. Za złamanie zakazu Kreona groziła śmierć.
Wbrew wszelkim zakazom Antygona postanowiła urządzić bratu pogrzeb, i tym samym złamała stanowione przez Kreona prawa. Na rozkaz króla pojmano winowajczynię, jednak ona nawet nie próbowała...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT