Mamy na stronie: 30552 materiałów

Arystoteles

A R Y S T O T E L E S

Uczeń Platona.. stojący w opozycji do swego mistrza. Jego poglądy niezwykle silnie oddziałały na filozofię i naukę europejską, a ich ‘chrześcijańska odmiana’ zwana tomizmem była od XIII wieku i jest po dziś dzień oficjalną filozofią Kościoła Katolickiego, co bezsprzecznie wskazuje na wielkość omawianej postaci. Położył on ogromne zasługi w anatomii, fizyce, biologii, logice (choć spora część jego teorii okazała się błędna).

POGLĄDY FILOZOFICZNE

By móc mówić o czymkolwiek dalej, powinniśmy zacząć od istnienia w ogóle. Jednak już tu czeka nas niespodzianka zgotowana przez Arystotelesa – jako pierwszy filozof wyszedł on najpierw od teorii poznania i logiki, a dopiero później przeszedł do teorii bytu. By jednak nie popadać w zbytni chaos usystematyzujmy najpierw pewne pojęcia i zajmijmy się na wstępie nauką, która należała przecież do życiowych pasji myśliciela.

NAUKA

zajmowała w życiu A. ważne miejsce. Jako cel stawiał jej wyprowadzenie stanu faktycznego z jego przyczyn (apodeixis).
Podziału nauki dokonał na 2 sposoby: 1) nauki teoretyczne – uprawiające wiedzę dla wiedzy (metafizyka, fizyka, matematyka); 2) nauki praktyczne – polityka, etyka; 3) nauki wytwórcze – dzięki nim coś jest wykonywane (np. sztuka).
Lub: 1) logikę - zajmującą się wiedzą ogólną, myśleniem jako takim, samym w sobie; uczy, jak posługiwać się pojęciami i sądami, porządkuje myśli ludzkie, gdyż wg...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT