Mamy na stronie: 30552 materiałów

Biblia i poeta o mądrości

Mądrość. Ludzie od tysiącleci dążą do jej zgłębienia. Aby to osiągnąć przez całe swe życie studiują filozofię, czytają książki, kształcą się. Poznajemy ją już od najmłodszych lat, zaznajamiamy się z nią i odkrywamy jej piękno. Lecz czym tak naprawdę jest mądrość ?
Czy ktokolwiek z nas zastanawiał się kiedykolwiek nad tym ? Już w Biblii poruszano ten temat i pozostaje on aktualny po dziś dzień.
We fragmencie Księgi Mądrości w przekładnie Czesława Miłosza autor uświadamia nam, jak ważna jest mądrość. Twierdzi, że mądrość jest najważniejsza, że jest cenniejsza niż wszelkie dobra materialne. Mówi: ?przełożyłem ją nad berła i trony??. Uważa ją także za cenniejszą od urody . Mimo to, iż wiemy, że to zdrowie jest wartością nadrzędną, jak stara się nas przekonać Jan Kochanowski we fraszce pt: ?Na zdrowie? w której mówi : ?Nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego, bo dobre mienie ,perły kamienie, także wiek młody i dar urody, miejsca wysokie, władze szerokie, dobre są, ale gdy zdrowie w cale?, to jednak inny wielki poeta Czesław Miłosz stara się nam uświadomić, że bardziej od zdrowia powinniśmy sobie cenić mądrość. Mówi ?Nad zdrowie i nad piękność ją umiłowałem? . Twierdzi on także, że mądrość jest...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT