Mamy na stronie: 30552 materiałów

Początki świata według Biblii, mitologii – porównanie.

Biblijna opowieść o początku świata i grecki mit o powstaniu świata to dwa źródła ukazujące nam jak powstał wszechświat, Ziemia i życie. Źródła te znacznie się od siebie różnią i przedstawiają dwa zupełnie skrajne opisy. Zawarte w Biblii informacje podane są w sposób przejrzysty, dokładny, uporządkowany i chronologiczny. Są one spisane z wielką powagą i tajemniczością. W Mitologii zaś autor – Jan Parandowski pokazuje stworzenie świata jako wielki nieład ( chaos) gdzie wszystko powstaje bardzo szybko i niespodziewanie.
Biblia opisuje nam że wszystko stworzył Pan Bóg i trwało to siedem dni. ,, Mitologia” nie ukazuje nam konkretnej osoby, która stworzyła świat ale przedstawia Chaos i nieporządek. Chaos była to wielka otchłań, pełna siły twórczej i boskich nasieni. Była to nieuporządkowana, ciężka i ciemna masa, mieszanina ziemi, wody, ognia i powietrza. Otchłań ta kryła w sobie wszystkie zarodki przyszłego świata.
Pierwszy opis mitologiczny jest niejasny i niekonkretny w porównaniu z dokładnym i chronologicznym opisem biblijnym, z którego dowiadujemy się że na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Po stworzeniu Ziemia była wielkim pustkowiem , a nad powierzchnią niej była tylko ciemność. Następnie Bóg stworzył światłość , którą oddzielił od ciemności i tak powstał dzień i noc. To wszystko stworzył Bóg pierwszego dnia. Drugiego dnia stworzył Bóg sklepienie niebieskie i niebo. W dniu trzecim została...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT