Mamy na stronie: 30552 materiałów

"Bohaterowie mitologiczni jako symbole wartości cenionych także dziś"

Dzieje bohaterów mitologicznych stanowiły dla starożytnych przykład postaw ważnych w tamtym okresie. Starano się żyć według wartości reprezentowanych przez herosów, co nie zawsze było możliwe do zrealizowania. Uważam, że człowiek współczesny, tak jak i starożytny, ceni wartości mitologicznych bohaterów, a czasem nawet próbuje opierać na nich swoją egzystencję.
Mitologia przedstawia nam szereg herosów o zróżnicowanych przymiotach. Ja chciałabym przedstawić tylko kilku z nich.
Pierwszym jest Achilles – syn Peleusa i Tetydy. Gdy był niemowlakiem, matka uodporniła jego ciało na rany kąpiąc go w Styksie, lecz trzymając za piętę, która była jego jedynym słabym punktem. Szczególnie zasłużył się w walce o Troję. Był jednym z dowódców wojsk greckich. Pomścił swojego przyjaciela Patroklosa, zabijając najdzielniejszego żołnierza – Hektora. Achilles zginął trafiony zabłąkaną strzałą wystrzeloną przez Parysa.
Współcześnie jest ceniony za swoje męstwo, odwagę i chęć walki. Trzeba też zwrócić uwagę na jego przywiązanie do przyjaciela Patroklosa. Ryzykując własne życie pomścił jego śmierć. Jest on również reprezentantem humanitaryzmu, gdyż zlitował się nad królem Priamem – władcą Troi i ojcem Hektora, który przyszedł wyprosić o zwłoki syna. Achilles przypomniawszy sobie swojego ojca zgodził się na godny pochówek wroga. To akt humanitaryzmu oraz godnej pochwały postawy wobec nieprzyjaciela.
Drugą...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT