Mamy na stronie: 30552 materiałów

Bohaterowie tragiczni i cierpiący ukazani w literaturze starożytnej.

Aby móc bliżej określić  i przedstawić bohaterów cierpiących ukazanych w literaturze starożytnej, należy wpierw przyjrzeć się pojęciu tragizmu, jego roli w życiu bohatera, jak i wpływ na jego decyzje. Czym więc jest tragedia?
Można ją nazwać bliżej nieokreśloną siłą zewnętrzna, która ma ogromny wpływ na życie głównego bohatera. Jest on zazwyczaj w przekonaniu, iż sam podejmuje decyzje i sam kieruje swoim życiem, jednak w rzeczywistości prócz jego zachowań, decyzji, myśli i podejrzeń, bez jego wpływu dzieją się rzeczy zagrażające jego życiu, zdrowiu bądź szczęściu. Jest nam to bliżej znane jako fatum, które przez wielu odbierane jest właśnie jako zbieg niekorzystnych sytuacji, na które nie ma się większego wpływu mimo swych starań.
Z pewnością jednym z bohaterów tragicznych, cierpiących, a zarazem wytrwałych w swych postanawianiach był Prometeusz, opisany w mitologii grackiej, który postanowił ulepić człowieka z gliny i łez. Był to jednak człowiek nieporadny, nieumiejętny, którym Prometeusz postanowił się zaopiekować, nauczyć go przetrwania i podstawowych czynności by mógł godnie żyć. Mit o tym tytanie opowiada i przybliża nas do walki, jaką Prometeusz toczył z bogami, którzy nie byli zadowoleni, by na Ziemi panowała, a wręcz panoszyła się istota ludzka. Najbardziej rozzłoszczonym tym postępkiem mądrego tytana był Zeus, który dopiero od niedawna miał w swym panowaniu niebo. Uważał on, iż...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT