Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Horacjańska filozofia życia- Carpe diem”

Horacy był antycznym poetą żyjącym w I w p.n.e. Tworzył on w złotym okresie kultury rzymskiej, za czasów Oktawiana Augusta. Był synem wyzwolonego niewolnika, więc nie stać go było na pobieranie nauk, jednak przyjaciel cesarza-Mecenas postanowił go uczyć. Horacy był zdolnym uczniem i szybko zaczął pisywać satyry oraz liryczne pieśni. Ja chciałbym oprzeć swoje rozważania na sentencji z pieśni „Wybudowałem pomnik” –„Carpe diem”, co oznacza „chwytaj dzień”.
Sentencja „Carpe diem” wyraża przekonanie poety o tym, iż trzeba korzystać z życia i jego przyjemności zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Cechy człowieka podążającego za tą myślą to mądrość, wytrwałość docenianie własnego szczęścia oraz uśmiech nawet w najtrudniejszych chwilach. .Jest to odwzorowanie filozofii epikurejskiej, którą zapoczątkował Epikur z Samos.
Horacy umiejętnie łączył filozofię stoicką ze wspomnianą już wcześniej epikurejską. Otóż stosował zasadę „złotego środka”, czyli wypośrodkował wartości filozofii epikurejskiej. Myślę że to szukanie „złotego środka” odzwierciedlają jego pieśni, z których każda jest inna, aczkolwiek dąży do tego samego celu. Horacy stworzył jakby własną filozofię, którą oparł na podwalinach epikureizmu i stoicyzmu.
Typowymi pieśniami tych filozoficznymi są pieśni „Wybudowałem pomnik”, „Do Deliusza” i „Do Leukone”. Chociaż ich...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT