Mamy na stronie: 30552 materiałów

"Chmury" Arystofanesa

„Chmury”

· Komedię tę wystawił Arystofanes na Dionizjach w 423 r.pne. Jest to jego piąta sztuka, okazała się jednak totalną klapą, gdyż zajął III miejsce. Później przerobił utwór i to właśnie ta druga wersja się zachowała. Autor nie dożył wystawienia przeróbki.
· W utworze tym autor krytykuje Sokratesa. Świetnie nadawał się do skarykaturowania, gdyż w całych Atenach słynął ze swego dziwactwa. Autor przedstawia go tu jako przedstawiciela sofistów, „nauczycieli mądrości”, których osądzano za wszystko, co złe w Atenach (psuli młodzież). Podobno w pierwszej wersji Sokrates potraktowany był ostrzej, ale jest anegdota, że podczas wystawiania „Chmur” wstał i pokazał się publiczności, żeby mogli porównać jego twarz z maską aktora. W tej sztuce zajmuje się głównie naukami sofistycznymi, jednak zachowuje swoje prawdziwe cechy, jak np. jego metoda pytań, którymi potrafi obnażyć całą ignorancję interlokutora.


OSOBY:
· Strepsjades
· Fejdippides – jego syn
· sługa Strepsjadesa
· uczeń I Sokratesa
· uczeń II Sokratesa
· Sokrates
· Logos (Mowa) Sprawiedliwy
· Logos Niesprawiedliwy
· Chmury – chór
OSOBY NIEME:
· uczniowie Sokratesa
· Ksantiasz – Strepsjadesa
· Świadek


TREŚĆ
PROLOG
S. opowiada ile ma długów. Kiedyś był zwykłym wieśniakiem, ale swatka skumała go z Megaklesówką, arystokratką. Narodził im się syn. Kłócili się co do imienia, ona chciała od konia (jak arystokrata), on od swojego ojca...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT