Mamy na stronie: 30552 materiałów

Czego może nauczyć się od starożytnych człowiek dziś i człowiek jutra?

Zarówno człowiek ówczesny, jak i człowiek przyszłości może wiele nauczyć od średniowiecznych cywilizacji. Owe stwierdzenie można poprzeć wieloma argumentami, których często nie można podważyć. W dalszej części mojej pracy postaram się to uwiarygodnić.
Antyk nierozerwalnie kojarzy nam się z bogactwem mitologicznym. Religia ta, mimo, iż była poligamią, stworzyła kanon wartości ponadczasowych. Mity uczą głównie pokory wobec bóstw, czy też sił nadprzyrodzonych. Ukazują również posłuszeństwo i głęboką wiarę, jaką darzyli swą religię starożytni. Dziś pokora jest cechą zanikająca wśród społeczeństw. Wszelkie granice między tabu a nami powoli zostają zrywane. Wszelkie święte dogmaty tracą swoją wartość. Dlatego tak ważne byłoby pewnego rodzaju utożsamienie się z ludźmi Antyku.
Starożytność jest również epoką bezpośrednio związaną z filozofią. Liczni myśliciele antyku próbowali odpowiedzieć na pytanie - jak powstał świat, skąd wziął się człowiek i jakie jest jego znaczenie na ziemi? Dziś owo pytanie brzmi nieco inaczej – Jak osiągnąć nieśmiertelność i rzucić sobie cały świat pod nogi? Człowiek dziś zatraca świadomość harmonii świata. Zapomina, o tym, o czym mówi filozofia – życie jest tylko jedno i nic na świecie nie jest nieśmiertelne. Czyż w świetle tego nie należałoby zagłębić się w dziedziny filozofii – estetykę, etykę, logikę, metafizykę i psychologię, powstałe w...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT