Mamy na stronie: 30552 materiałów

Czego człowiek współczesny może nauczyć się od starożytności?

Podstawami wierzeń religijnych w starożytności była Biblia i wypierana oraz zastępowana stopniowo przez nią Mitologia. Próbowały one określić sens świata i życia ludzkiego, kształtowały poglądy na otaczający świat i wyjaśniały ludziom żyjącym w tamtych czasach zjawiska zachodzące w naturze. Dziś rola Mitologii uległa zmianie, nie jest ona już dla nikogo podstawą religii, jedynie Biblia zachowała swój pierwotny status.

Według mnie Biblia stanowi nie tylko świętą księgę religii chrześcijańskiej. Odegrała ona również ważną rolę jako jeden z wyznaczników określających normy zachowań międzyludzkich. Dla wielu twórców Biblia stanowiła źródło odwołań i inspiracji. Do dziś Księga ta pozostaje nieprzebraną skarbnicą wzorców osobowych, postaw, fabuł, anegdot, wątków i motywów, symboli i metafizycznych odniesień. Z „Hymnu o miłości” z I listu św. Pawła możemy nauczyć się na przykład cech idealnego uczucia, księga Kocheleta pomóc nam może w odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia, natomiast Dekalog odebrać możemy jako zamknięcie podstawowych recept na szczęście w 10 punktach.

Pytania dotyczące otaczającego świata zadawane były jeszcze zanim powstała Biblia. Wcześniej odpowiedzi na nie dawały ludziom przekazywane z pokolenia na pokolenie mity. Niezwykle trafnie wyrażały one uniwersalne prawdy o świecie i człowieku. Przedstawiane historie bogów, bóstw i mitycznych stworzeń zawierały w sobie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT