Mamy na stronie: 30552 materiałów

Przewodnik po Piekle na podstawie "Boskiej Komedii" Dantego Alghieri

PIEKŁO,
W kosmologii i eschatologii wielu religii (zoroastryzm, judaizm, chrześcijaństwo, islam i inne) miejsce czasowej lub wiecznej kary pozagrobowej; zwykle przedstawiane obrazowo jako kraina podziemna, siedziba złych duchów i dusz potępionych; w teologii chrześcijańskiej skutek całkowitego zerwania z Bogiem.

Gdzie „TO” jest?
„Za wielu, wielu rzekami, za wielu górami, na ostatnich krańcach, gdzie ziemia się już kończy - jest wejście do podziemi…” Na kilka mil przed wejściem do tej krainy rozciąga się wielka, smutna i szara równina. Gdzieniegdzie widać wysoki pień topoli lub brzozy. Słońce tu nigdy nie dociera, nigdy nie ześle tu swego ciepłego promienia. Wszystko wokół wydaje się srogie i groźne, a zarazem smutne i zrozpaczone. Już z daleka widać piekielną dolinę, a w niej… nic tylko ciemność. Nagle, za zakrętem, ukryta w nadludzkiej skale ukryta jest brama. Na górze widnieje napis:
„Przeze mnie droga w miasto utrapienia,
Przeze mnie droga w wiekuiste męki,
Przeze mnie droga w naród zatracenia (…)
Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją…”

Jak „TAM” jest?
Już u wejścia, na progu piekła słychać gwar w różnych językach, jęki bólu, wycia i wrzawę. W przedsionku jest tłoczno. Wszędzie widać jakieś dziwne, okropne postacie. W kącie siedzi ojciec Smutek i opowiada coś swoim córkom Troskom, dalej idą straszne i wynędzniałe Choroby, a także Starość, Trwoga i Nędza. Po zatęchłych ścieżkach przechadza się...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT