Mamy na stronie: 30552 materiałów

Demokracja, oligarchia czy tyrania – który z ustrojów wydaje Ci się najlepszy?

Na świecie istnieje wiele różnych ustrojów politycznych. Jedne funkcjonują bardzo dobrze, inne za trochę gorzej. Niestety żaden z nich nie jest idealny, zawsze znajdzie się jakaś niedoskonałość.
Podobnie było z ustrojami panującymi w starożytnej Grecji. Każdy miał swoje wady i zalety. Uważam jednak, że spośród trzech ustrojów: Demokracji, oligarchii i tyranii, najlepszym sposobem rządów była demokracja.
Zalety demokracji doskonale można omówić na przykładzie demokracji ateńskiej. Sama nazwa pochodzi od demos-lud i kratos – władza, czyli dosłownie ludowładztwo. Opierała się ona głównie na możliwości udziału w zarządzaniu państwem wszystkich pełnoprawnych obywateli, którzy ukończyli 20 rok życia. Dała wiele nowych możliwości jak i nowy rodzaj rządów i głosowania. Dzięki temu, że ludność mogła sama wybierać między cały system gospodarczy uległ unowocześnieniu. W Atenach wprowadzono wiele nowych rzeczy. Nad wszystkim panowało zgromadzenie ludowe, które, decydowało o polityce, wyborze urzędników w państwie Ateńskim. Taki ustrój polityczny był wstanie zapewnić państwu, jaki obywatelom dostateczne i godne...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT