Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dziedzictwo antyku

Dzisiejszy świat, a właściwie pogląd na jego ewolucje trudno wyobrazić sobie pomijając okres starożytności. Na myśli mam dokładnie świat Greków i Rzymian. Ich dokonania historyczne, naukowe, bądź wkład w kulturę i sztukę dały punkt wyjścia do tego, co nazywamy obecnie kulturą europejską. Wcześniej natomiast, były motywem i wzorem dla chociażby takich epok jak renesans. Okres klasyczny, jak był nazywanym, nie był więc niczym przeciętnym, ani tym bardziej nie pojawił się z nikąd lecz wręcz przeciwnie- istniał i to my jesteśmy jego spadkobiercami.
Mówiąc o antyku na myśli mamy głównie Grecję i Rzym. Jednak to ta pierwsza w pewnym okresie jest jakby „nauczycielką” Rzymu.
Najpierw postaram się nakreślić ramy chronologiczne starożytności greckiej i rzymskiej. Ponieważ starożytność jako taka, jest to epoka w dziejach historii świata obejmująca okres od ok. 4000 r. p.n.e. do XV wieku n.e., to w przypadku Grecji mówimy o 2000 roku p.n.e. do ok. IV wieku. n.e. Rzym natomiast, to XIII wieków- od VIII wieku p.n.e. do V wieku n.e. W tym czasie dokonał się niebywały skok w właściwie każdej dziedzinie życia.

Zacznijmy od osiągnięć najwcześniejszych. Literatura Grecji powstawała na terenie starożytnej Grecji i basenu Morza Śródziemnego od ok. IX w. p.n.e. do początku VI w. n.e. W jej rozwoju można wyróżnić 4 główne okresy: archaiczny, klasyczny(attycki), hellenistyczny(aleksandryjski) i rzymski. W okresie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT