Mamy na stronie: 30552 materiałów

Grecja

Terytorium Sparty.
Dzieje państwa spartańskiego sięgają początków I tysiąclecia p.n.e.,kiedy to mieszkańcy 5 niedużych osad położonych w dolinie rzeki Euratos, jednej z najżyźniejszych nizin w Grecji, połączyli się tworząc jedną POLIS-SPATĘ.
Ustrój społeczny Sparty.
Stosunki społeczne i system sprawowania władzy ukształtował się w Sparcie w okresie podbojów. Obywatelami i członkami polis byli potomkowie mieszkańców 5 osad. To oni udzielali się w sprawowaniu władzy.Każda z rodzin miała dział ziemi uprawnej na jakie podzielono żyzne grunty położone w dolinie Euratosu i równinie Messemii.Nie można było ich sprzedawać, zostawiać, przekazywać testamentem.Heloci- tak nazywano ludność podbitą która pracowała na działkach jako niewolnicy.
Ustrój polityczny Sparty.
Sparta ukształtowała się pod wpływem wojen. Na czele państwa stało 2 królów(wodzów) których władza była ograniczona przez radę starszych-geruzję, liczyła 28 członków i 5 eforów arystokratycznych nadzorów.Stopniowo eforowie przejęli pełną kontrolę nad polityką administracyjną, powodzeniem wojen i helotami.Rada zgromadzenia ludowego-apella- była niewielka.Nie miała inicjatywy zmiany prawa,zatwierdzała jedynie wnioski eforów.
Kultura spartańska.
System spartański narzucał konieczność izolacji od świata zewnętrznego.Niechętnie widziano podróże za granicę, nadzorowano cudzoziemców i nie wahali
się ich wydalić jeśli zdaniem władz byli szkodliwi.Sparta...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT