Mamy na stronie: 30552 materiałów

Hektor dawniej i dziś

Homer jako najwybitniejszy pisarz czasów starożytnych, autor dwóch wspaniałych dzieł literackich – „Odysei” i „Iliady”, stworzy w swych utworach pewien specyficzny tylko dla Niego model bohatera. Ów bohater zwany od imienia swego twórcy homeryckim charakteryzował się niezwykłą walecznością, sprytem, męstwem ,a ponadto zwykle był potomkiem bogów. Jednak mimo tych wszystkich pozytywnych i niezwykle przydatnych cech, Homer dodawał do swych postacią również szczyptę słabości, jakże typowej dla ludzkiego gatunku. Takich oto bohaterów umieszczał Homer w swoich utworach i nie byłoby to może niczym nadzwyczajnym gdyby nie fakt, że owi herosi umieszczeni w eposie byli dla siebie pewnego rodzaju przeciwieństwem – żaden z nich nie był idealny w porównaniu z innym, lecz w porównaniu z ludźmi stawali się kimś naprawdę wielkim.
Niejedna osoba z pewnością pomyśli w tym momencie, że miało to związek z kulturą, wierzeniami i ogólnym poziomem starożytnych Greków, więc dlaczego by nie przenieść takiego herosa do dzisiejszego świata? Czy byłby równie idealny i niezwyciężony, a wrogowie słysząc jego imię pouciekaliby z pola bitwy ?

Za doskonały przykład bohatera homeryckiego może posłużyć nam Hektor – syn króla Troi, jeden z bohaterów „Iliady”. Homer w swym eposie opisuje go jako człowieka wręcz idealnego, lecz posiadającego również cechy boskie. Jest on kochającym synem, mężem i ojcem, doskonałym wojownikiem walczącym w obronie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT