Mamy na stronie: 30552 materiałów

Historia alfabetu hebrajskiego

Kwestia alfabetu i w ogóle pisowni hebrajskiej to twardy orzech dla zębów wychowanka kultury europejskiej. Bo jak np. wytłumaczyć fakt, że sam alfabet hebrajski nie posiada samogłosek, ale w wyrazach samogłoski są już jak najbardziej obecne? Czy to tylko różnica terminologiczna (przecież i my moglibyśmy nie odróżniać samogłosek od spółgłosek i wszystkie litery nazywać samogłoskami)? Czy też tradycyjnie utarta teza o niższości samogłosek nad spółgłoskami (te drugie miałyby być "niegodne" tego, by znajdować się w alfabecie)?

Nie jest to zresztą jedyna osobliwość pisma hebrajskiego, która ludziom z europejskiego kręgu cywilizacyjnego wydaje się być nie do pojęcia. A czy w ogóle możliwe jest zrozumienie alfabetu i pisma, które w obecnej postaci istniało już ponad 2 tysiące lat temu?

Zacznijmy od początku...
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że częścią składową słowa "alfabet" (אלף-בית) są nazwy dwóch pierwszych liter alfabetu hebrajskiego (ב+א). Identyczna sytuacja ma miejsce w języku greckim, gdzie ekwiwalentem liter hebrajskich są "alfa" i "beta". Z tych też liter powstał nasz wyraz "alfabet". Poza tym, w języku polskim podobną konstrukcję do hebrajsko-greckiej ma wyraz "abecadło", który wykorzystuje 4 pierwsze liter alfabetu.

Spoglądając w zamierzchłe czasy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT