Mamy na stronie: 30552 materiałów

Spotkania wrogów w „Iliadzie” Homera i „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza

„Spotkania wrogów” to temat niejednokrotnie pojawiający się w literaturze, m.in. ze względu na specyfikę zachowań postaci w tej sytuacji. Rozpatrzmy dwie znane sceny przedstawiające reakcje, uczucia i czyny bohaterów będących przeciwnikami.
Pierwsza z nich – przyjście Pryjama do Achillesa, fragment „Iliady” Homera, przedstawia kochającego ojca starca, który zabójcę syna prosi o oddanie zwłok pierworodnego. Pryjam zdobywa się na wielką odwagę, przychodząc do wroga, płaszczy się przed nim, zapomina o swojej królewskiej godności. Odwołując się do ojca Achilla, obrazuje mu jak wielka jest miłość rodzicielska, jak cieszy się ojciec, gdy wraca do niego syn. Podkreśla, że przez zamordowanie jego potomka on nie ma na kogo czekać, posiada pustkę w sercu. Król mówi wojownikowi, że Hektor był wielkim człowiekiem, żal po jego utracie odczuwają nie tylko najbliżsi, ale całe królestwo. Ojciec odwołuje się do praw boskich i sumienia ludzkiego, aby przekonać zabójcę syna do swojej racji.
Achillesa, pod wpływem przemowy Pryjama nachodzą wspomnienia pomszczonego, przyjaciela, ale zarazem zdaje sobie sprawę z czynów starca: z jego odwagi, służalczości, miłości ojcowskiej. Ta świadomość powoduje, że czuje się zawstydzony, iż odebrał kochającemu rodzicielowi jedynego syna, a na dodatek na oczach ludu zbezcześcił jego ciało. Zabójca traktuje ojca Hektora, a swojego wroga przecież, jak równego sobie. Aktem łaski, spowodowanym...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT