Mamy na stronie: 30552 materiałów

Która postawa wobec życia, rozsądnego Dedala, czy szalonego Ikara jest Ci bliższa

Która postawa wobec życia, rozsądnego Dedala, czy szalonego Ikara jest Ci bliższa.

Na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej poznajemy wiele ciekawych utworów literackich. Mnie szczególnie zafascynowała lektura mitów, a zwłaszcza opowieść o Dedalu i Ikarze. I właśnie ten starożytny mit grecki stał się inspiracją pracy.
Bohater utworu - Dedal był Ateńczykiem żyjącym na obczyźnie. Tam dał się poznać jako człowiek mądry i wszechstronnie wykształcony. Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy, na przykład świder, grundwaga . Był również bardzo rozważny. Wszystko co robił było przemyślane do końca. Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował.
Chociaż król Minos bardzo cenił Ateńczyka, ten jednak trapiony tęsknotą za ojczyzną, wymyślił niezwykły sposób ucieczki. Z piór ptasich, sklejonych woskiem, sporządził olbrzymie skrzydła dla siebie i syna.
Ikar, uniesiony zachwytem nad potęgą wynalazku, zapomniał o przestrogach ojca i wzbijał się coraz wyżej w przestworza. Pod wpływem słońca wosk stopniał i pióra zaczęły odpadać. Ikar runął na ziemię i zabił się na miejscu.
Ikar był więc przeciwieństwem swego ojca. Wykazał się w czasie trwania lotu lekkomyślnością i nieodpowiedzialnością. Ale też podjął ryzyko, by zobaczyć więcej i przeżyć coś nowego
Porównując moją postawę życiową z postawami obu tych bohaterów można stwierdzić, że jest ona bliższa...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT