Mamy na stronie: 30552 materiałów

Interpretacja "Króla Edypa"

Wolna wola jako główny problem dramatu: na ile człowiek decyduje o swoim losie, a na ile jego życie jest zaprojektowane i zależy od sił wyższych?

W moim przekonaniu jest to najważniejszy problem „Króla Edypa”. Wszystko zmierza do tego, by zmusić widza do refleksji nad znaczeniem swoich decyzji i postępowania oraz do uświadomienia sobie istnienia sił wyższych niż te, którymi dysponujemy. Ale tak właściwie, to gdzie biegnie granica pomiędzy naszymi decyzjami a postanowieniami losu?

Jest to bardzo trudne pytanie, pośrednio zadawane nie raz przez bohaterów Sofoklesa. Przeznaczenie jest nierozerwalnie związane z wieszczami i wróżkami. U Sofoklesa jest ich co najmniej dwoje: Pytia i Tyrezjasz. Przepowiadają nieuchronny scenariusz przygotowany przez los. Poza wyżej wymienionymi postaciami problem przeznaczenia i fatum ciągle powraca w wypowiedziach bohaterów. Mówią oni o wróżbach, zarówno krytycznie, jak i z pokorą. Przykładem może tu być Jokasta: „…bo temu [Laiosowi] Apollo Groził, że zginie od syna prawicy, A syn nieszczęsny nie zabił go wszakże, Lecz sam dokonał już przedtem żywota. Ja więc na słowa wróżbiarzy ni tyle Się nie oglądam, a tyle je ważę…” lub sam Edyp: „O biada mi, biada! Nieszczęsny ja, do jakich ziem...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT