Mamy na stronie: 30552 materiałów

Istota tragizmu antycznego na przykładzie "Króla Edypa"

Jednym z najsłynniejszych dramatopisarzy starożytnej Grecji był Sofokles. Napisał on około stu trzydziestu utworów komediowych i tragicznych, niestety do dzisiejszych czasów zachowało ich tylko osiem. Jednym z ciekawszych i bardziej znanych utworów tego autora jest tragedia zatytułowana „Król Edyp”.

Tragedie w antycznej Grecji były tworzone zgodnie z pewnym kanonem. Dzielił on cały utwór na sześć części, takich jak: prolog, Epejsodia, punkt kulminacyjny, perypetia, katastrofa. Ostatnia część, czyli katastrofa, kończyła każdy utwór tragiczny. Żadne wysiłki bohatera, nawet tego najmężniejszego i najbardziej inteligentnego, nie mogą powstrzymać fatum, czyli przeznaczenia.

Los i przeznaczenie głównego bohatera tragedii – Edypa zostały określone przed jego narodzinami w Wyroczni, która przepowiedziała królowi Lyosowi, że jego własny syn go zabije i potem ożeni się z matką.

Po urodzeniu Edypa przez Jakostę ojciec rozkazuje wywieźć swojego syna do lasu i przebić mu pięty, aby świeża krew zwabiła...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT