Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jak żyć godnie i szczęśliwie? Odpowiedz na pytanie odwołując się do nauk Sokratesa, pism Marka Aureliusza, Seneki i pieśni Horacego

Problem szczęścia dotyczy każdego. Nie ma istoty ludzkiej, która nie dążyłaby do niego, nie zastanawiałaby się nad tym, czym jest szczęście. Nad tym zagadnieniem rozmyślało wielu wybitnych filozofów. Formułowali oni różne definicje tego, zdawałoby się, oczywistego pojęcia. Wskazywali również różne drogi zmierzające do szczęścia.

Jednym z filozofów, rozmyślającym nad szczęściem był Seneka. Uważał, iż należy szukać „(…) dobra, nie takiego jednak, które mieni się pięknymi pozorami, ale trwałego i prawdziwego (…)”
Według tego filozofa, dobra tego wokół nas jest bardzo dużo, tylko nie potrafimy go dostrzec. Szczęśliwe życie to życie w zgodzie z naturą człowieka, a rozpoczęciem życia zgodnego z cnotą ma być odcięcie się od wszystkich ziemskich trosk i problemów.
„(…) problemów niczym nie doznasz przymusu, niczego nie będziesz potrzebować, staniesz się wolny, bezpieczny, niedostępny dla szkody(…)”

Innym filozofem, który debatuje nad szczęściem jest Marek Aureliusz. Podobnie jak Seneka twierdzi, iż należy żyć zgodnie z naturą człowieka oraz samym sobą. Dużą wagę przywiązuje również do harmonii pomiędzy ciałem i duszą. Nie należy, jego zdaniem żadnej z tych rzeczy uważać za ważniejszą, tylko dawkować je w miarę swoich możliwości. „(…) Czy nie widzisz, jak roślinki, wróbelki, mrówki, pająki, pszczoły, czynią, co do nich należy, a stosownie do sił swoich przyczyniają się do harmonii...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT