Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jaką rolę odgrywa tradycja starożytnej Grecji i Rzymu we współczesnej literaturze i doświadczeniu czytelniczym?

Współczesna literatura czerpie pełnymi garściami z literackich osiągnięć Greków i Rzymian, a współcześni autorzy często korzystają z motywów, tematów czy historii mitologicznych, lub czynią je istotnymi punktami odniesienia do swoich utworów. Również niektóre stworzone przez naszych przodków gatunki literackie z powodzeniem funkcjonują do dnia dzisiejszego.

Jednak nawiązywanie do tradycji antycznych najczęściej nie jest przypadkowe. Jako że wymyślone przez naszych przodków i utrwalane przez wieki wartości, motywy i wzorce nigdy nie tracą swojej autentyczności, dlatego artyści naszych czasów opowiadają je, ale na swój sposób - przekształcony i uwspółcześniony, i bardzo często korzystają z szeregu zabiegów powiązanych z reinterpretacją utworów bądź motywów antycznych. Mogą to być polemiki - nowe zupełnie nieoczekiwane znaczenia nadawane starożytnym mitom, oraz tzw. inkrustacje, to znaczy ozdabianie metaforami, porównaniami czy słownictwem zaczerpniętym z Antyku.

Doskonałym przykładem uwspółcześnionej wersji znanego mitu jest książka James’a Joyce’a „Ulisses” - analogia „Odysei” Homera, tyle że w prześmiewczej i luźnej formie. Książka jest dokładnym odwzorowaniem akcji mitu, z tym że tutaj rozgrywa się w XX wieku. Z koncepcją mitu zgadzają się między innymi bohaterowie - tytułowy Ulisses to oczywiście Odyseusz. Mamy także Penelopę (której jednak nie należy traktować jako symbolu wierności), syna, a nawet psa...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT