Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jakie myśli i powiedzenia starożytnych podobają mi się?

Chociaż epoka Starożytności była setki lat temu i dzisiaj myśli filozofów i epików mogą okazać się interesujące. Wielu współczesnych sięga do tego skarbca mądrości. Wzory wówczas prezentowane nadal wykorzystywane są pod ogólnym określeniem – wzór klasyczny. Już z ody Horacego dowiadujemy się, że twórczość literacka to pomnik ze spiżu, który przetrwa wieki i da autorowi nieśmiertelność. Rzeczywiście, dobre i mądre dzieła są znane przez stulecia, a nazwiska autorów poznają wciąż nowe, młode pokolenia. Ze Starożytności, a dokładnie z mitologii pochodzą znane powiedzenia i symbole, między innymi: koń trojański jako symbol podstępu; syzyfowa praca – motyw działań bezskutecznych, nie przynoszących efektu; pięta achillesowa – jako słaby punkt kogoś lub czegoś.
Myślę, że dla Polaków walczących o niepodległość ojczyzny ważne były słowa Tyrteusza:
„Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu,
Ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny;...”.

Porzucenie ojczystej ziemi poeta uznał za rzecz haniebną. Od jego nazwiska pochodzi termin poezji tyrtejskiej, czyli poezji patriotycznej, nawołującej do walki:
„Walczmy mężnie w obronie tej naszej ziemi i dzieci”.

Do dziś znana jest postawa Antygony – bohaterki dramatu Sofoklesa. Ta młoda kobieta z miłości do zmarłego brata sprzeciwiła się woli króla Teb. Chociaż musiała zapłacić za swój czyn - wbrew zakazowi pochowała ciało brata, nie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT