Mamy na stronie: 30552 materiałów

Kolidacje rodzinne Bogów starożytnych/ I klasa LO

Troja – Ilion – główne miasto w Troadzie w widłach rzeki Skamander i Simois. Wiąże się z nią cykl mitów o wojnie Trojańskiej opisanej przez Homera w Iliadzie.
Achilles – syn Peleusa i Tetydy, wychowanek Chirona. Matka, chcąc zapewnić mu nieśmiertelność, zanurzyła go w wodach Styksu, dzięki czemu ciało jego stało się odporne na wszelkie ciosy za wyjątkiem pięty, za którą go trzymała. Ukrytego przez matkę odnalazł Odyseusz. Otrzymawszy zbroję od Hefajstosa i konie od Posejdona, był jednym z najsławniejszych wojowników pod Troją. Zginął z ręki Parysa ugodzony w piętę strzałą.
Agamemnon – naczelny wódz w wojnie trojańskiej, przed wyruszeniem na wojnę złożył w ofierze swoją córkę Ifigenię na ołtarzu Artemidy, by zapewnić flocie pomyślne wiatry. Po powrocie z wyprawy zamordowany przez żonę Klitajmestrę i jej kochanka Aigistosa.
Ajaks – syn Telemacha króla Salaminy. Pod Troją stał na czele dwunastu okrętów. Dzielnością ustępował tylko Achillesowi. Popełnił samobójstwo rzucając się na swój miecz.
Eneasz – syn Anchizesa i Afrodyty, jeden z Trojan. Z płonącej Troi wyniósł ojca na barkach. Ojciec Dydony, mąż Lawinii.
Hekabe – żona Priama, króla Troi, po zdobyciu której dostała się jako branka Odyseuszowi.
Hektor – najstarszy syn Priama, mąż Andromachy. Rządził Troją i dowodził wojskami w zastępstwie starego ojca. Zginął w pojedynku z Achillesem.
Helena – słynna z urody córka Zeusa i Ledy. Zakochała...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT