Mamy na stronie: 30552 materiałów

Antygona - motywy działania Kreona i Antygony

Antygona to utwór zasadzający  się na konflikcie dwu racji, które w uproszczeniu można by nazwać ziemska i boską. Obydwie są reprezentowane przez postawę głównych bohaterów dzieła, Antygony i Kreona. Oboje są przekonani o słuszności swego stanowiska, oboje trwają w uporze i nie zgadzają się na kompromisy.

Postępowanie postaci tragedii Sofoklesa zdeterminowane jest pewnymi obiektywnymi czynnikami, którym każda z nich jest podporządkowana: król reprezentuje władzę i to przesądza o jego stanowisku w sprawie zwłok Polinejkesa, zaś siostra zmarłego, poza więzami rodzinnymi, czuje się zobowiązana do przestrzegania nakazu religii, w jakiej została wychowana. Oboje podejmują decyzje zgodne z ich przekonaniami. Ich działania nie są wynikiem nagłych emocji czy fatalnego zbiegu okoliczności. Wręcz przeciwnie - bohaterowie dokonują świadomego, przemyślanego wyboru, zdając sobie sprawę, że stawka, o którą walczą, jest wysoka.

Sofokles nie wdaje się w drobiazgowe charakterystyki osób dramatu, nie pokazuje ich w sytuacjach, które uzupełniałyby główny ciąg zdarzeń. Przedstawia je wyłącznie w relacji do faktu, jakim jest postanowienie o pozostawieniu bez pochówku zwłok Polinejkesa.

Decyzja króla wiąże się ściśle z faktem sprawowania przez Kreona najwyższej władzy państwowej. Chodzi mu przede wszystkim o wzmocnienie autorytetu głowy państwa, o pokazanie swojego bezkompromisowego potępienia faktu zdrady i - dla kontrastu -...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT