Mamy na stronie: 30552 materiałów

Na podstawie 1 epejsodium i znajomości całego utworu, tudzież mitcie o labdakidach-scharakteryzuj Edypa. Zwróc uwagę na stosunek bohatera do Tyrzejasza, Kreona i własnego kraju.

Edyp. Główny bohater dzieła Sofoklesa Pt. „ Król Edyp”. Był on dobrym, troszczącym się władcą Teb i ojcem czwórki dzieci Antygony, Ismeny, Polinejkesa oraz Eteoklesa.
W pierwszym epejsodionie Edyp ukazuje się jako wspaniały, troszczący się o swój lud władca, ale zarazem bardzo wybuchowy człowiek. Obwieszcza, iż trzeba ukarać zabójcę Lajosa, wyklina go i skazuje na potępienie. Edyp prosi o przybycie wróżbity, który miał rozwikłać zagadkę któż zabił poprzedniego władcę Teb. Tyrezajasz nie chciał wyjawić prawdy na to Edyp odpowiedział gniewem oraz oskarżeniami o oszustwo i spiskowanie. Tyrazjasz bardzo się zdenerwowała i powiedział prawdę, iż to właśnie on zabił Lajosa. Edyp uznaje to słowa na stek kłamstw i nakazuję wyrzucić wróżbitę z pałacu.
Wyrocznia przepowiedziała Lajosowi, iż zginie on z ręki swojego syna, a ten następnie poślubi swoją matkę- Jokastę. Gdy narodził się potomek Lajosowy kazał przekłuć mu stopy i zostawić na pastwę losu w górnych. Jednak sługa nie zrobił tego, co nakazał mu król. Oddał niemowlę pasterzowi, a ten następnie bezdzietnej parze z Koryntu Polibosowi i Meropie. Przyjęli ono owe dziecko, nadają mu imię Edyp. Troszczyli się o niego, wychowywali jak swoje własne rodzone dziecko. Gdy dorósł ktoś mu zarzucił,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT