Mamy na stronie: 30552 materiałów

Legendy rzymskie

Wędrówka Eneasza. W tę straszną noc, kiedy Grecy wdarli się do Troi, Eneasz, zgodnie z wolą bogów, wymknął się z miasta z ojcem i synkiem (żona zginęła). Za miastem spotkał gromadę ocalałych ludzi. Zbudowali okręty i wypłynęli w morze. Zaczęły się lata długiej wędrówki. Po 3 dniach dotarli do wyspy Strofadów, gdzie mieszkały potwory niewieście, har­pie. Jedna z nich powiedziała Trojańczykom, że mają płynąć na zachód, a ziemię obiecaną poznają po tym, że będą tam cierpieć tak srogi głód, że nawet stoły pozjadają.

Odtąd Eneasz płynął do Itaki, ale wciąż przeszkadzała mu bogini Juno-na, zawracając go od jej brzegów. Był wszędzie tam, gdzie wcześniej był już Odys. Dotarł do Kartaginy, gdzie rządziła królewna fenicka, śliczna Dydona, która zaprosiła go na ucztę (w czasie biesiady Eneasz opowia­dał o zburzeniu Troi i własnych przygodach) i zakochała się w nim. Prosiła, aby pozostał w Kartaginie i ożenił się z nią. Eneasz miał inny cel, uja­wniony przez wyrocznię - założenie Rzymu - i wkrótce odpłynął pota­jemnie nocą. Ona z rozpaczy przebiła się mieczem.

Po kilku dniach Trojanie wylądowali w Zatoce Neapolitańskiej i Ene­asz wstąpił do podziemia. Odwiedził tam nie tylko tych, którzy pomarli, lecz i tych, którzy dopiero mieli się narodzić. Po wyjściu z podziemia Eneasz i jego towarzysze odpłynęli na północ i wkrótce znaleźli się w dolinie Tybru. Zatrzymali się na pustym obszarze,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT