Mamy na stronie: 30552 materiałów

Porównanie Makbeta i Króla Edypa

„Makbet”
Makbet jest tytułowym bohaterem dzieła Szekspira. Był on wodzem wojsk oraz krewnym Dunkana. Jest postacią niezwykle dramatyczną.
Na początku wykazywał się odwagą, honorem, walecznością, a także męskością i dzielnością. Zmieniło się to poprzez pewne motywy, które skłoniły go do dokonania okrutnych zbrodni. Bohater zabił Banka, rodzinę Makdufa, pokojowców, a nawet własnego krewnego – Dunkana. Kierowała nim ogromna miłość do żony, dlatego też ulegał jej namowom, sile argumentów, które rysowały natychmiastowe osiągnięcie celu. Makbet ulegał złym pokusom poprzez ślepą ambicję, chęć zaszczytów oraz żądzę władzy. Pragnął przyśpieszyć przepowiednie czarownic, które budziły w nim pragnienia oraz marzenia o koronie. Nie był on w stanie opanować wszystkich motywów, które nim kierowały, gdyż był podatny na zło i niezdecydowany. Łamał zasady moralne, aby osiągnąć swój cel, którym było zdobycie tronu. Nie akceptował zbrodni, a zabijał. Czasami miał wątpliwości oraz lęk przed sprawiedliwością. Zdawał sobie sprawę z tego, że po zabiciu Dunkana, będzie musiał dalej zabijać. Był wrażliwym wodzem, który niejednokrotnie ulegał działaniu czarownic i Lady Makbet.
Po dokonaniu krwawych zbrodni, Makbet zmienił się nie do poznania. Stał się nieopanowany, gwałtowny, zmęczony, przerażony, niespokojny, załamany i bardzo słaby. Miał poczucie moralności, które wykluczało okrutne działanie. Zbrodnie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT