Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mit Wojny Trojańskiej.

Początek tej historii zaczyna się na weselu Peleusa i Tetydy, na której bogini niezgody Eris rzuciła złote jabłko z napisem dla najpiękniejszej. Między boginiami zawrzało. Najgłośniej krzyczały Atena, Hara i Afrodyta. Na sędzie tego sporu Zeus wyznaczył Parysa.
Parys był synem Priama, Króla Troi. Wróżbici wyjaśnili małżonce króla, że syn którego urodzi stanie się przyczyną zagłady świata. I oddała go pasterzom aby go porzucili.
Każda z bogiń zaoferował propozycję jeżeli to jej przyzna złote jabłko. Parys wybrał ofertę Afrodyty, która zaoferowała mu najpiękniejsza kobietę na ziemi Helenę.
Nie długo po tym w Troi odbyły się igrzyska, które ów Parys wygrał. Jednak po kilku dniach odkryto jego pochodzenie. Jednak rodzina królewska zapomniała o klątwie i przyjęli go z powrotem. Teraz mógł wykonać swój plan. Dobrał sobie świtę i popłyną na Spartę. W Troi przyjęto go bardzo myli, a król Agamemnon nie mógł odżałować że wzywają go ważne sprawy. Lecz porosił Parysa żeby ten czuł się jak u siebie w domu. Jednak tej nocy porwał mu żonę Helenę i odjechał z nią do Troi. To porwani było przyczyną wojny między Troją a Spartą. Dowódcami głównymi byli Agamemon, Król Argos i Myken, brat Menalosa. Brakowało tylko jednego wojownika Achillesa. Od niego zależało czy Troja zostanie zdobyta. Jednak wystąpiła nowa przeszkoda. Cisza morska. Zagniewana Bogini Artemida domagała się ofiary z córki Agamemnona. Gdy...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT