Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mitologia jako źródło tematów i motywów literackich

Śmiało można powiedzieć, że  źródłem tematów dla literatury prawie wszystkich epok była mitologia. Gdyby się dobrze przyjrzeć utworom literackim można by powiedzieć, że niemal każdy motyw literacki ma swój pierwowzór w mitologii, lub w starożytnej literaturze.
Mity pełniły znaczącą rolę w życiu religijno-społecznym antyku. Nie tylko wyjaśniały niewytłumaczalne zjawiska, ale także sprzyjały tworzeniu specyficznej więzi społecznej, międzyludzkiej. Określały obowiązujące zasady moralne, pełniły funkcje dydaktyczne, wyjaśniały rolę i znaczenie poszczególnych elementów świata otaczającego człowieka.
Autorzy tworzący we wszystkich epokach, za wyjątkiem średniowiecza kiedy to wszystkie osiągnięcia antyku traktowano jak kult pogański, wykorzystywali zarówno bohaterów jak i tematy mitologiczne.
Wielu autorów nawiązywało w swoich utworach do mitologii już w okresie renesansu, epoce odrodzenia antycznych ideałów. Do antyku nawiązują praktycznie wszyscy twórcy tego okresu.

W twórczości ojca naszej literatury - Kochanowskiego, motywy antyczne przewijają się w wielu utworach. Użył on po raz pierwszy w Polsce gatunków literackich, takich jak pieśń, dramat lub tren, które wywodzą się z antyku, ale także zaczerpnął niektóre motywy z mitologii. Przykładem może być motyw arkadii w "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" oraz odprawa posłów greckich w utworze pod tym tytułem. "Pieśń świętojańska o sobótce" to cykl...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT