Mamy na stronie: 30552 materiałów

Moja ocena działań Antygony

Antygona była główną bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „Antygona”, córką Edypa. Miała siostrę, Ismenę, oraz dwóch braci – Eteokla i Polinika.
Jej rodzina należała do rodu Labdakidów, nad którym ciążyła straszna klątwa, ściągająca na każde kolejne pokolenie niedolę. Edyp zabił swojego ojca i ożenił się ze swoją matką. Z tego dziwnego związku urodziło się czworo dzieci. Po śmierci ojca między Eteoklem i Polinikiem rozżarzył się spór o władzę nad Tebami. Polinik został wygnany. Powrócił jednak z nowymi siłami żeby zabrać bratu władzę. W bratobójczej walce zginął zarówno Polinik, jak i Eteokl. Nowy władca Teb, Kreon, postanowił pochować Eteokla, natomiast Polinika, jako zdrajcę, zachować bez pochówku.
Rozkazowi króla przeciwstawia się Antygona. Chowa swojego brata, lecz ten zostaje odkopany. Antygona ponownie chowa Polinika, tym razem zostaje jednak przyłapana. Kreon skazuje ją na śmierć, co powoduje kolejne nieszczęścia padające na niego i jego rodzinę.
Jakie były motywy działania Antygony? Bardzo kochała swojego brata. Chciała go pochować jako swojego brata, nie jako wroga ojczyzny – „Nie jak niewolnik, lecz jak brat on zginał”. Wyżej ceniła więzy rodzinne nad interesy państwa.

Tu pojawia się również konflikt prawa ludzkiego i prawa boskiego. Kreon uważa, że wrogów ojczyzny powinna spotkać kara – „Dzielnemu równość ze złem nie przystoi”. W starożytności wierzono, że dusza nie pochowanego...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT