Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mowa obronna Antygony.

Wysoki sądzie, szanowna rado, dostojny ludu Teb!
Toczymy tu spór o rzekomą winę Antygony! Zasadniczą kwestią tego sporu jest wyrok na tę.....tak młodą kobietę. Ale powinniśmy zacząć od początku. Bardzo zastanawiającym zagadnieniem jest sprawa następująca- czy Polinika tak naprawdę można nazwać zdrajcą?! To on był oszukany!! Eteokles nie oddał władzy po roku rządzenia, nie chciał tego zrobić i wygnał swojego brata z kraju! Oto niestety Eteoklesa można nazwać zdrajcą Teb! Cóż biedny Polnik miał ze sobą zrobić?! Przecież pochodził z rodziny królewskiej! I oto Argos zaproponował mu schronienie i rękę swojej córki!! Ten szokujący fakt powinien wpłynąć na wyrok Antygony! Polinik na pewno nie chciałby aby, jego siostra zginęła przez niego! Gdy ktokolwiek potrzebował jej pomocy, ona nigdy nie odmawiała. Nawet swojemu zabitemu bratu urządziła symboliczny pogrzeb!

Antygona kieruje się w życiu uczuciem, a swoje postępowanie podporządkowuje prawu boskiemu, które nakazuje pochowanie zwłok zgodnie z religijnym obrzędem, działa zgodnie ze swoim sumieniem!

Wybrała ona:
miłość do brata!
[Własne] uczucia!
wiarę!
Prawo jednostki do swoich uczuć!

Antygona jest silnie związana emocjonalnie z rodziną. Nie pozwoli aby uczucia jednostki były zdeptane przez bezduszny rozkaz. Według niej nakazy boskie są ważniejsze niż władza ludzi. Przeciwstawia się samotnie despotyzmowi Kreona, co świadczy o jej ogromnej odwadze....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT