Mamy na stronie: 30552 materiałów

Na podstawie zacytowanych pieśni (Carmina I 9 i Carmina I 11) Horacego określ, jakie postawy wobec życia zawarł w nich autor (odwołaj się do kontekstu kulturowego i filozoficznego)

Znany poeta rzymski Horacy w Pieśni 9 i 11 z Carminy I mówi o tym, że należy żyć chwilą (Carpe Diem – cytat Horacego, który jest używany w naszym codziennym życiu) i cieszyć się nią. Trzeba korzystać z każdego dnia i nie odkładać niczego na później, bo to później może nigdy nie nastąpić. Należy cieszyć się życiem i tym, co się ma; nie myśleć, co będzie dalej. Każda chwila, każda sekunda naszego życia jest darem i ten dar trzeba wykorzystać, bo życie jest tak krótkie. Nie powinniśmy przejmować się tym, co może stać się jutro, tylko korzystać z życia w danym jego momencie.
W Pieśni 9 autor mówi o tym, żeby nie skąpić sobie drewna ani wina, bawić się, tańczyć, korzystać z daru miłości, czyli czerpać z życia radość, zanim się człowiek zestarzeje. Uważa on, że należy ufać bogom, bo mają oni moc, która może pomóc człowiekowi.
W Pieśni 11 Horacy mówi do jakiejś kobiety (być może wybranki...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT