Mamy na stronie: 30552 materiałów

Niewiasta zerwała z drzewa owoc... - twoja odpowiedŸ na bibilijne pytanie o Ÿródło zła

Raz, dwa, trzy... powoli mijają sekundy. Cztery, pięć - całe wieki, a zło jak istniało, tak istnieje. Powoli zajmuje miejsce dobra. Zastanawia mnie tylko jedno. Czy rzeczywiście pierwszym dowodem na istnienie zła było zerwanie przez Ewę owocu z drzewa poznania dobra i zła? Sadzę, że nie.

Zło musiało istnieć już dużo, dużo wcześniej. Dowód? Dowodem jest chociaż-by nazwa owego drzewa - poznania dobra i zła. Istniało więc już wcześniej dobro (o czym świadczą zdania wieńczące każdy dzień z opisu stworzenia świata - I widział Bóg, że były dobre...). Ale żeby istniało dobro, musi też istnieć coś przeciwnego, coś do czego to coś dobrego można będzie porównać. Tak, jak nie można powiedzieć, że gdzieś jest jasno, nie mając pojęcia, że istnieje ciemność. Tak nie można określić, gdzie jest więc zło.

A skoro Bóg tworzył tylko rzeczy dobre, jakim cudem pojawił się w Raju zły wąż? Wąż, który podstępem namówił Ewę do zjedzenia owocu zakazanego. Wąż, przez którego pierwsi ludzie zostali wygnani z Edenu.

Wąż - ów przebiegły wąż - moim zdaniem jest tylko symbolem. Symbolem zła istniejącego w podświadomości ułomnego człowieka. Skoro jednak Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, a człowiek ma wady, w takim razie, śmiem twierdzić, że Bóg również nie jest doskonały. Tak więc źródłem zła jest sam Pan Bóg, a w późniejszym czasie realizatorem owych złych zamiarów Boga stał się stworzony...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT