Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Nemo sine vitiis est” Seneka (Nikt nie jest bez wad)

Wielu ludzi uważało, uważa i będzie uważać, że są doskonali, że nie można im przypisać żadnych wad, że są czyści jak łza. Jednak już ok. piętnaście wieków temu, Seneka powiedział: „Nemo sine vitiis est” – Nikt nie jest bez wad.
Okazuje się, że na przełomie tysiącleci ludzie dowiedli, że nie umieją dobrze pokierować swoim życiem. Zawsze popełniają jakieś błędy, za które muszą prędzej, czy później zapłacić. Pierwsza wzmianka niedoli ludzi została zapisana w Piśmie Świętym, kiedy to Adam z Ewą złamali boskie przykazanie, w wyniku czego utracili swoją doskonałość i stali się grzeszni. Tę skazę przekazali swojemu potomstwu.
Chciałabym przywołać tu człowieka, który uważał się za lepszych od innych. Był nim Hitler. Dyktatorski władca III Rzeszy niemieckiej, główny inicjator II wojny światowej.
Jego celem było wyniesienie Niemców ponad wszystkich ludzi. Uważał ich za wzór do naśladowania. Jednak wydarzenia pokazały, że plan owładnięcia światem nie okazał się ani skuteczny, ani dobry. W wydanej przez niego książce „Mine Kampf” zawarł sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami stwierdzenia, mówiące m.in. o tym, że jako naród, nie mają dostatecznej przestrzeni życiowej lub, że niektóre grupy społeczne powinny być całkowicie wyniszczone. Na tamte czasy hitlerowcy twierdzili, że wszystko co robią, postanawiają, ustanawiają jest najlepsze, nie do podważenia. Historia pokazała natomiast, jak mylne...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT