Mamy na stronie: 30552 materiałów

Obraz "Śmierć Sokratesa"

Na dźwięk hasła: Sokrates jedni myślą o słynnym filozofie, inni o teoriach i wnioskach głoszonych przez niego, a jeszcze inni mają wtedy przed oczami obraz Jacquesa-Louisa Davida pt. „Śmierć Sokratesa”.

Francuski malarz J.L David był reprezentantem XVIII-wiecznego neoklasycyzmu. Studiował rzeźbę i płaskorzeźbę antyczną, stąd też wzięła się jego fascynacja starożytnością. Malował przede wszystkim obrazy historyczne dotyczące częściej Rzymu niż Grecji, chodziło mu bowiem o zachętę do cnót republikańskich. Wybierał również momenty historii greckiej, zawsze dramatyczne lub budujące. Jednym z takich dzieł jest słynny obraz „Śmierć Sokratesa” z 1787 roku, który obecnie znajduje się w Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Artysta przedstawił na płótnie scenę wykonywania wyroku na Sokratesie. Wydarzenie to ma miejsce w ponurym i przytłaczającym lochu. Świadczą o tym miedzy innymi łańcuchy i okowy leżące na ziemi a także nędzny, prosty wystrój pomieszczenia. Na pierwszym planie, a zarazem w centrum widnieje tytułowy bohater, siedzący na więziennym łożu. Jest on przedstawiony jako dumny, pełen godności starzec, na którego obliczu nie widać strachu czy rozpaczy spowodowanej rychłą utratą życia. Prawą rękę ma wzniesioną ku niebu a lewą wyciągniętą po puchar z trucizną. Twarz zwróconą ma ku swym uczniom, znajdującym się po jego prawicy. Taka postawa świadczy o tym, iż nawet na łożu śmierci przekazywał...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT