Mamy na stronie: 30552 materiałów

Dzieje Odysa - streszczenie

Dzieje Odysa


Po zakończeniu wojny trojańskiej Odys miał wrócić do domu: do ukochanej Penelopy i syna Telemacha, lecz nie było po nim śladu.
Gdy Odys płynął wraz ze swoją załogą po wodach Morza Egejskiego nagle zerwał się wiatr i zniósł ich statki. Trafili oni na nieznany przylądek Libijski Lotofagów, którego mieszkańcy częstują przybyszów lotosem czyli kwiatem powodującym zapomnienie o ojczyźnie. Kilku towarzyszy Odysa skosztowało ich i musieli być oni zaciągnięci siłą na statek przez innych kompanów, którzy byli bardziej rozsądni i nie ulegli pokusie.
Po przepłynięciu Morza Egejskiego rozpoczęli żeglugę na falach Morza Sycylijskiego.
Trafili do ziemi urodzajnej zamieszkałej przez cyklopów, z których najstraszniejszym był Polifem – syn Posejdona. Odys wraz z dwunastoma towarzyszami ruszył w głąb lądu, by poznać zwyczaje cyklopów i trafił do pieczary Polifema, któremu przedstawił się jako Nikt. Gdy cyklop zasnął Odyseusz wbił mu rozżarzony drąg do oka. Oślepiony Polifem w gniewie i bólu chciał złapać niegodziwców, lecz Odyseusz kazał im się przywiązać do brzuchów baranów, by jak najsprytniej się wymknąć.
Gdy Odyseusz opuszczał ten kraj, Polifem poprosił ojca – Posejdona, by ten...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT