Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pieśń nad pieśniami

Pieśń druga
Oblubienica nadsłuchuje głosu ukochanego, który nadchodzi, ska­cząc po pagórkach. Jest on podobny do gazeli i młodego jelenia. Staje za murem, spogląda w okno i mówi do niej: Powstań przyjaciółko ma, piękna ma i pójdź!

Oto zima już minęła, deszcz ustał. Już widać na ziemi kwiaty, słychać głos ptactwa, figowe drzewa wydały już zawiązki owoców i pachną kwitnące winne krzewy.
Oblubieniec prosi, aby ukochana ukazała mu swoją twarz i pozwoliła usłyszeć swój głos oraz aby pomogła mu schwytać małe lisy, które pus­toszą winnice, niszcząc kwiaty winorośli. Oblubienica mówi: Mój miły jest mój, a ja jestem jego.

Prosi, by wrócił przed wieczorem do niej. Nocą szukała go w swym łożu, lecz nie znalazła. Będzie chodzić po mieście. Wyszła szukać go i spotkała strażników. Po rozstaniu się z nimi znalazła Oblubieńca.

Problematyka

1. Informacja o Pieśni nad pieśniami

Pieśń nad pieśniami (po hebr. znaczy tyle co pieśń najdoskonalsza, czyli pieśń przewyższająca inne) to arcydzieło liryki erotycznej, jedyna księga w Biblii, która na pozór nie mówi o Bogu ani nie za­wiera żadnej myśli religijnej czy postaci biblijnej, lecz ukazuje ziemską, pełną uniesień, zmysłową miłość między kochankami. Zbudowana na obrazach starotestamentowych (powstała w IV w.przed Chrystusem), jest zbiorem sześciu pieśni miłosnych, łączą­cych się ściśle ze sobą i...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT