Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pojęcie filozofii i twórcy

ANTYFONT, Antyfon (V w. p.n.e.), grecki filozof, sofista; polemizował z relatywizmem i subiektywizmem absolutnym Protagorasa z Abdery i Gorgiasza z Leontinoj; uważał, że wszyscy ludzie są z natury równi.

APOLLONIOS Z TYANY, I Wielki, filozof grecki; neopitagorejczyk; założyciel szkoły neopitagorejskiej w Efezie, autor biografii Pitagorasa; otaczała go sława uzdrowiciela i świętego, lecz także maga i szarlatana.

APOLLONIOS Z TYRU, I Wielki, filozof grecki; stoik; autor biografii Zenona z Kition oraz katalogu stoików i ich dzieł.

ARCHEDEMOS Z TARSU (II w. p.n.e.), filozof grecki; stoik; zajmował się dialektyką, językiem i wymową; siłę kierującą światem umieszczał w środku ziemi.

ARCHELAOS Z ATEN (V w. p.n.e.), filozof grecki; uczeń Anaksagorasa z Kladzomen; z powodu swych zainteresowań moralnych uważany za nauczyciela Sokratesa.

ARETE (IV w. p.n.e.), filozof grecki; córka Arystypa z Cyreny, matka Arystypa Młodszego; kontynuatorka tradycji szkoły cyrenaików.

ARISTON Z CHIOS (III w. p.n.e.), filozof grecki; stoik, uczeń Zenona; głosił stoicyzm przeniknięty wpływami cyników i poznawczy agnostycyzm.

ARKESILAOS Z PITANE (315–241 p.n.e.), filozof grecki; następca Kratesa w Akademii Platońskiej; założył drugą albo tzw. średnią Akademię i wprowadził do niej sceptycyzm.

ARYSTOKSENOS Z TARENTU (IV w. p.n.e.), grecki teoretyk muzyki i filozof; uczeń Arystotelesa, uważany za twórcę starożytnej nauki greckiej o muzyce; autor...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT