Mamy na stronie: 30552 materiałów

Ponadczasowe wartości moralne zawarte w Piśmie Świętym

Biblia stanowi źródło całej europejskiej kultury. Zarówno Stary, jak i Nowy Testament przynoszą nam, poprzez liczne przypowieści, pewne wzorce moralne. Wypełnianie ich należy do podstawowych obowiązków każdego chrześcijanina.
Stary Testament przynosi nam oczywiste wzorce moralne w postaci przykazań przekazanych ludziom przez Boga. Dekalog i jego przestrzeganie jest podstawowym warunkiem dostania się do lepszego świata po śmierci. W Starym Testamencie odnajdujemy także postać Hioba – bohatera Księgi Hioba, która należy do Ksiąg mądrościowych. Księgi te przekazują pewne wartości dydaktyczne, których ucieleśnieniem jest właśnie Hiob – wzór oddania Bogu.
Dramat Hioba polegał na tym, że Bóg, za namową Szatana, postanowił zesłać na bohatera szereg nieszczęść w celu sprawdzenia jego wiary. Hiob stracił cały swój dobytek, rodzinę, a ostatecznie sam został dotknięty nieuleczalną chorobą – trądem. Bohater został całkowicie sam, opuszczony przez wszystkich, pozostała mu tylko jego godność i wiara. Byli przyjaciele przekonywali go, że widocznie zgrzeszył przeciwko Bogu, skoro spotkała go taka kara. Hiob odpierał jednak te zarzuty, mówiąc:
rąk nie zmazałem występkiem
i modlitwa moja jest czysta
Mimo iż Hiob nie mógł odnaleźć sensu zesłanego na niego nieszczęścia, z pełną pokorą i uległością uznawał wolę Bożą. Taką postawą Hiob ciągle uznaje Boga za Przyjaciela i Zbawcę, jest w pełni przekonany, że Bóg...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT