Mamy na stronie: 30552 materiałów

Postacie biblijne i mitologiczne jako symbole wartości uniwersalnych

Biblia i mitologia są niewyczerpanym skarbcem wciąż aktualnych postaw i wzorców osobowych. W swoim wystąpieniu postaram się udowodnić, że wiele postaci biblijnych i mitologicznych przeszło do naszych czasów jako wzorce zachowań symbole wartości uniwersalnych, godnych naśladowania niezależnie od epoki.
Najwięcej godnych naśladowania postaci znajduje się w Biblii. Doskonałym wzorem jest Salomon. Biblijny syn Dawida, król w X w. p.n.e. Dowiódł, iż jest dobrym władcą rozwiązując konflikt dwóch nierządnic. Urodziły one tego samego dnia synów. Jeden z noworodków zmarł i kobiety pokłóciły się o to, która jest matką chłopca, który przeżył. Żadna nie chciała ustąpić. Wtedy król Salomon nakazał rozciąć żyjące dziecko na pół, dzieląc je tym samym między obie kobiety. Pierwsza z nich przystała na taką propozycję. Druga natomiast zaczęła lamentować, błagając aby król oddał chłopca pierwszej, jeśli to miałoby uratować mu życie. Salomon był już pewien, że to druga nierządnica jest matką dziecka i to jej właśnie je oddał. Salomon przetrwał więc do naszych czasów jako symbol sprawiedliwości i mądrości.
Wartym naśladowania jest również Hiob, zamożny, bogobojny, mający dużą rodzinę. Bóg pozwala szatanowi na dotknięcie doświadczeniami Hioba w celu sprawdzenia jego wierności. W skutek zabiegów szatana Hiob traci majątek,...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT