Mamy na stronie: 30552 materiałów

Powinowactwo literatury. Na wybranych przykładach przedstaw związki twórczości pisarskiej z filozofią.

Filozofia od wieków ma ogromny wpływ na społeczeństwo, literaturę, sztukę, a nawet historię. Wyraz ten pochodzi od dwóch słów fileo- miłość i sophia- mądrość. W starożytnej Grecji jednak termin ten oznaczał ogólnie wiedzę, mądrość, wykształcenie. Znaczenia umiłowania mądrości użył dopiero Platon, dzieląc ją na wiedzę o zjawiskach i wiedzę o bycie od tego czasu oznaczała wiedzę istotniejszą, ogólniejszą, prawdziwszą i trwalszą od innych.

Pozytywizm to epoka historyczno-literacka, która swą nazwę wzięła z filozofii Augusta Conte’a. Artyści tej epoki w swoich utworach głosili hasła „pracy u podstaw” i „pracy organicznej” zaczerpnięte z filozofii panów Aleksandra Świechtońskiego i Herberta Spencera.

W utworze Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”, pisarka wystąpiła z hasłem „Pracy u podstaw” ( zaczerpniętym z filozofii ww. A.Ś.), oznaczającym nie tylko trwanie na ziemi, ale pracę nad ludem. Ideał ten wyznaje młody Witold Korczyński. Uczy on chłopów, jak dbać o ziemię, jak gospodarować nią, aby przynosił a jak największe korzyści. Mówi także o tym jego ojciec Benedykt, „Jeżeli wam [młodym] się zdaje że, wy pierwsi, poczęliście kochać i ziemię, i lud, i sprawiedliwość - to popełniacie błąd gruby i grzech przeciw sprawiedliwości.”. W tym utworze młodzi pozytywiści podejmują ideały romantyczne – dobro ojczyzny jest najważniejsze. Zmieniają się tylko metody. Dla dobra ojczyzny koniecznością jest...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT