Mamy na stronie: 30552 materiałów

Prometeusz autorytetem jakich współczesnych ludzi

Prometeusz był wspaniałym tytanem, a jego imię znaczy właściwie „przewidujący”.
Ulepił on człowieka z gliny zmieszanej ze złami i tchnął w niego duszę z ognia niebieskiego. Człowiek jednak był słaby, nagi i nie umiał się bronić. Prometeusz, pragnąc mu pomóc, ukradł z gór Olimpu ogień i zaniósł go ludziom na ziemię. Od tej pory mogli się ogrzać, ugotować jedzenie i obronić. Bohater przez cały czas działał samotnie i bezinteresownie. Poświęcił się dla człowieka, a za swoje postępowanie został srogo ukarany. Jest przykładem skrajnego i bolesnego poświęcenia dla ludzkości. Do dziś istnieje pojęcie prometeizmu, poświęcenia się dla innych, samotnej walki dla dobra całej zbiorowości ludzkiej. Prometeusz dla dobra innych skazał samego siebie na samotność. Pomagając bowiem innym, był skłonny poświecić własne życie. Jego postawa jest w pełni godna pochwały i autorytetu u współczesnych ludzi .

Istnieje wiele książek, wiele filmów oraz zachowań ludzkich w dzisiejszym życiu, które obrazują nam i przypominają jednocześnie postać Prometeusza.

Przykładem, który ukarze nam wspaniale „prometejskie zachowanie”, może być postać Konrada w „Dziadach” cz. III wybitnego pisarza Adama Mickiewicza. Bohatera tego cechuje zdolność do najwyższej ofiary w imię szczęścia ludzkości. Zdolny był zrobić wszystko z miłości do bliźniego. Konrad bluźniący przed Bogiem i usprawiedliwiony...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT