Mamy na stronie: 30552 materiałów

Psalm 23 - porównanie Miłosza i Kochanowskiego

Dokonaj analizy porównawczej przekładu Psalmu 23 wg Biblii Tysiąclecia, Księgi Psalmów w tłum. Czesława Miłosza i Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego.

Pasterz - ten, kto pilnuje, dogląda pasącego się bydła, owiec itp. - taką definicję pasterza podaje słownik języka polskiego. W metaforze pasterza, zawarta jest zarówno wielka władza nad podopiecznymi jak również nieskończona dobroć i troska o swoje stado. Bardzo często w chrześcijaństwie mianem pasterza określa się Boga. W ten sposób wyraża się wielki szacunek, jakim obdarzano dobrego pasterza, prowadzącego swoje owce przez pastwiska i chroniącego je przed niebezpieczeństwami. Starożytni tym tytułem bardzo często nazywali również ziemskich władców.

Psalm 23 opisuje Boga jako dobrego pasterza. Jest to psalm pełen ufności i oddania. Autor nazywa Boga swoim pasterzem, opisuje swoje szczęście, podaje również jego przyczynę - ?Pan jest moim pasterzem?. Jest to bardzo osobiste wyznanie. Psalm ma zdecydowanie charakter dziękczynny. W pierwszej części psalmu, autor przedstawia Jahwe jako pasterza. Nosi on kij, pomagający mu przepędzić wszelkie zło. Dba o swoją trzodę ? pozwala jej leżeć na zielonych pastwiskach i prowadzi ją do wody, która w Palestynie ma równie ogromne znaczenie jak pokarm. W drugiej części Bóg jest przedstawiony jako...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT