Mamy na stronie: 30552 materiałów

Analiza utworu Romana Brandstaetter'a.

Roman Brandstaetter, wybitny polski pisarz pochodzenia żydowskiego, podczas
II wojny światowej przyjął katolicyzm i od tego czasu był znany jako autor utworów poświeconych problematyce filozoficzno- moralnej oraz religijnej. Jednym z jego dzieł jest „Krąg Biblijny”, który kończy się słowami ujętymi jako oddzielny utwór: „Biblio, ojczyzno moja”.
W tym wierszu w systemie wartości podmiotu lirycznego Biblia zajmuje najwyższą pozycję. Po pierwsze, dlatego że każdy może znaleźć w niej coś o sobie, gdyż jest to wielka księga o człowieku. Ukazuje złożoność ludzkiej natury, pokazuje ludzkie błędy oraz jego wielkość. Po drugie, przedstawia i tłumaczy życiowe lęki i postawy. A co najważniejsze udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania nurtujące człowieka: o powstanie życia, o Boga, o śmierć, o prawdę, często ubiera je w metaforyczną szatę, a czasem w prostą ilustrację. Ponadto z treści Biblii człowiek czerpie wzór do naśladowania zarówno osobowy jak
i duchowy. Święta Księga dokładnie wytycza nam granice dobra i zła, czyli jest „...niedościgłym wzorem”.
Utwór ten możemy zaliczyć do liryki bezpośredniej- podmiot liryczny mówi o sobie, wypowiada się w pierwszej osobie, słowa płyną bezpośrednio od niego: „Siedzę nad Tobą” lub „Cokolwiek przeżyłem”. W tym wierszu wyróżniamy też lirykę inwokacyjną tzn. oprócz podmiotu lirycznego(JA) staje się jeszcze ważny odbiorca, tzw. TY liryczne:
„I wywołuję z...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT