Mamy na stronie: 30552 materiałów

Scharakteryzuj postać Hioba na podstawie wypowiedzi narratora, opinii innych osób i słów jego samego. Zwróć uwagę, jaki jest stosunek mówiących do cierpiącego bohatera.

Hiob, niewinny człowiek dotknięty cierpieniem był charakteryzowany zarówno przez narratora i siebie samego, jak również przez inne postacie – Boga oraz żonę. O mężczyźnie mówi również szatan, jednak jego wypowiedzi nie biorę pod uwagę, ponieważ w nich diabeł jedynie przypuszcza, jak zachowa się Hiob, gdy jego los się odwróci.

Jako pierwszą osobą charakteryzującą Hioba omówię narratora. Opisuje on zachowanie bohatera w momencie, gdy sługi doniosły mu o nieszczęściu, które go spotkało:
„Hiob wstał, rozdarł swe szaty, ogolił głowę, upadł na ziemię, oddał pokłon (...)”
Po przedstawieniu tych czynności, które zostały wykonane przez Hioba na znak żałoby, narrator krótko skomentował całą sytuację słowami:

„W tym wszystkim Hiob nie zgrzeszył i nie przypisał Bogu nieprawości”

Łatwo zauważyć, że w powyższym cytacie brak jakichkolwiek opinii. Narrator stwierdza jedynie fakty, nie dodając nic od siebie. Tak, więc zachowuje on bezstronność i dystans wobec mężczyzny. Co za tym idzie, daje czytelnikowi szansę na wystawienie oceny według własnych poglądów.

Inaczej jest z wypowiedziami Boga. On w przeciwieństwie do narratora ocenia Hioba bezpośrednio, mówiąc o jego cechach. W tym celu używa przymiotników: „prawy”, „sprawiedliwy”, „bogobojny”....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT