Mamy na stronie: 30552 materiałów

Spotkanie wrogów w "Iliadzie" Homera.

W homerowskiej Iliadzie za główną przyczynę wojny trojańskiej uważano porwanie pięknej i uroczej Heleny przez Parysa.
Piękna dziewczyna została uprowadzona ze Sparty. Spartanie rozgniewali się z tego powodu i wszczęli działania wojenne. Przywódcą wyprawy stał się Agamemnon, brat Menelaosa. Na bitwę wyruszyli również wszyscy najodważniejsi wojownicy. Achilles, który był herosem, synem bogini Tetydy i Peleusa. Bohater w dzieciństwie został zamoczony przez matkę w rzece Styks, dzięki czemu stał się nieśmiertelny. Miał tylko jeden słaby punkt, którym była pieta. Tylko w tym miejscu można było go zranić. Wojownik ten miał również duże względy u bogów, którzy pomagali mu w walce. Hefajstos wykuł nawet dla niego specjalną zbroje. Gdy ten bohater wyruszył na bój Trojanie zaczęli się obawiać.
Priam, ojciec „porywacza” Parysa wydał wyrok na swą ojczyznę, gdy stanął po stronie syna. Jednak pozostałe dzieci króla, czyli: potężny wojownik Hektor, przewidująca przyszłość Kasandra zgodzili się pomóc ojczyźnie. Tym samym przywódca Troi bardziej cenił rodzinę, niż ojczyznę oraz bezpieczeństwo poddanych.
Kiedy rozpoczęła się wojna, w jednej z bitew syn Priama, Hektor zabił przyjaciela Achilla – Patroklesa. Rozgoryczony i zdenerwowany bohater z zemsty mordował wszystkich Trojan w nadziei, że odnajdzie i odpłaci się zabójcy tak bliskiego kompana. Po pewnym czasie odnalazł on człowieka, który zamordował Patroklesa....
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT