Mamy na stronie: 30552 materiałów

Teatr Grecji

Teatr jest wielkim można nawet powiedzieć , że jednym z największych wkładów Ateńczyków w kulturę światową . Ateńscy dramatopisarze byli uznani za najlepszych w świecie antycznym , a ich utwory są grane do dziś na wszystkich scenach świata .

Powstał on w VI wieku p.n.e. ku czci boga Dionizosa . Chór uczestniczący w obrzędach wyłonił z siebie koryfeusza , przewodnika chóru . Następnie pojawili się aktorzy ( pierwszego aktora wprowadził Tespis ) . W tym czasie ukształtowała się forma literacka zwana dramatem i powstały budowle zwane teatrem . Zachowały jednak cechy uroczystości powszechnych . W ciągu wieków teatr ulegał przeobrażeniom od teatru objazdowego ( VI wiek p.n.e.) , przez klasyczny teatr z V wieku p.n.e. , teatr hellenistyczny ( od IV wieku p.n.e. na obszarach zhellenizowanych ) po teatr grecko – rzymski .

W starożytnej Grecji co roku odbywały się święta ku czci boga Dinizosa nazywane dionizjami . Przez miasta przechodziły wówczas korowody przebierańców , przedstawiających Dionizosa w otoczeniu stworów leśnych . Śpiewając pieśni , sławili boga . Śpiewacy byli ubrani w koźle skóry , gdyż kozioł to zwierzę poświęcone Dionizosowi . Na określenie tych pieśni powstało słowo tragedia .

Grek imieniem Tespis wprowadził innowację , mianowicie poprowadził z chórem dialog , prawdopodobnie używając różnych masek , aby móc wcielać się w rozmaite postacie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT