Mamy na stronie: 30552 materiałów

Tragiczne wybory są poprostu właściwością świata, w którym żyjemy

Życie człowieka jest jak droga, podczas której natykamy się na radości jak i smutki. Już za młodu dokonujemy wielu wyborów. Każdy człowiek wie, co jest dla niego słuszne, wybiera między dobrem a złem. Jednak są sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni dokonać wyboru między dwiema równorzędnymi racjami. Niezależnie od decyzji każda będzie zła i przyniesie negatywne skutki. Prawdziwe jest stwierdzenie: „tragiczne powikłania są po prostu właściwością świata, w którym żyjemy”. Postawioną tezę postaram się udowodnić za pomocą poniższej argumentacji.

Jednym z przykładów literatury antycznej, gdzie możemy zauważyć konflikt tragiczny bohaterów jest „Antygona”. Tragizm w utworze Sofoklesa polega na tym, że dochodzi do starcia przeciwstawnych, ale i równorzędnych racji, co w konsekwencji prowadzi do katastrofy. Antygona Antygona przeciwstawia się despotyzmowi Kreona. Kieruje się miłością do brata i za wszelką cenę dąży do spełnienia swoich moralnych obowiązków. Z kolei Kreon odrzuca wszelkie sentymenty, gdyż dla niego ważniejsze są prawa ziemskie. Bez względu na to, jak w rezultacie postąpią bohaterowie, ich działanie będzie miało negatywny skutek.
Codzienne życie stawia nas w świetle tragicznych wyborów. Weźmy pod uwagę eutanazję. Z jednej strony uśmiercenie jako skrócenie cierpienia, z drugiej natomiast zbrodnia. Etyka lekarska nakazuje ratować ludzkie życie bez względu na wszystko. Osoba cierpiąca na nieuleczalną...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT